خانه / مقالات / Airdrop scam در ولت متامسک

Airdrop scam در ولت متامسک

Airdrop  scam در ولت متامسک یکی از روش هایی که فیشر ها خیلی از آن استفاده می کنند و محبوب است . همونجوری که کریپتو کارنسی رشد می کند کاربرها هم هدف های مناسبی برای phishing محسوب می شوند .

این روش در واقع مینت کردن توکن های مخرب است. مخرب یعنی یک سری توکن می سازند و اینها را برای کاربران ارسال می کنند و کاربر مقدار زیادی از یک نوع توکن در کیف پول خود میبیند که تا الان اسم آن هم نشنیده است.

اینجا کافی است که کاربر بخواهد این ارزها را انتقال دهد، به راحتی می تواند کیف پول کاربر را خالی کند. پس باید دقت کنیم اگر توکن ناشناخته ای به کیف پول ما واریز می شود به هیچ عنوان به آن دست نزنیم یعنی برداشت نزنیم . این اتفاق برای کیف پول هایی می افتد که ولت خود را به سایت ها و اپلیکیشن های دیگر وصل کرده اند.

برای شناسایی کافی است این مراحل را در کیف پول متامسک (برای تمام شبکه ها) انجام دهید :

اگر روی شبکه اتریوم هستید گزینه view on etherscan  و برای شبکه های دیگر گزینه view in explorer را بزنید.

صفحه ای برایتان باز می شود که در واقع وارد  block explorer آن شبکه می شوید .

مثلا اگر روی شبکه Binance smart chain  که این کار را انجام دهید وارد سایت زیر می شوید:

Bscscan.com

در قسمت بالا آدرس کیف پول خود را وارد می کنید. در قسمت پایین بخشی به اسم token  وجود دارد. روبروی token  فیلدی وجود دارد که اگر فلش مربوط به این فیلد را بزنید توکن ها و تعداد توکن های موجود در کیف پولتان را نشان می دهد که به راحتی می توانید توکن هایی که در کیف پولان است و شما از آن خبر ندارید را ببینید.

اجازه بدین یک مثال برایتان بزنم:

توکنی به اسم ABFIN.org   را بررسی کردیم . ۹۹.۹۹ درصد این توکن در اختیار شخصی است که قصد کلاهبرداری از شما را دارد و بقیه توکن ها را به طور مساوی برای ولت های مختلف فرستاده است . حالا اگر شما بخواهید این توکن را بفروشید به این راحتی نیست. باید این توکن را unlock  کنید.

 

برای unlock  کردن و سواپ کردن این توکن باید به سایتی که می گوید مراجعه کنید. در سایت به شما نشان می دهد اگر تمام توکن ها را سواپ کنید تقریبا ۷.۵ BNB  به شما می دهد.

فقط کافی است که ولت خودتان را به این سایت وصل کنید تا تمام حسابتان خالی شود .

تنها راه ممکن این است توکنی را که نمیشناسید به هیچ عنوان جابه جا نکنید ، سواپ نکنید ، دست نزنید چون دیگر راه برگشتی ندارد.

 

 

Views: 2

همچنین ببینید

معاملات اسپات

معاملات اسپات (Spot trading) ارز دیجیتال چیست؟

برای خرید ، فروش یا معاملات رمزارزها، روش‌های معاملاتی مختلفی وجود دارد ، یکی از ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *