خانه / مقالات / پروژه کازماس (Cosmos) و توکن Atom

پروژه کازماس (Cosmos) و توکن Atom

کازماس (Cosmos) را می‌توان شبکه‌ای غیرمتمرکز از بلاک چین‌های موازی مستقل دانست که هر کدام توسط الگوریتم‌های اجماع BFT مانند اجماع Tendermint طراحی شده‌اند.

به عبارت دیگر، کازماس اکوسیستمی از بلاکچین‌هاست که می‌توانند با همدیگر همکاری داشته و در کنار یکدیگر ارتقا یابند. قبل از ظهور پروژه Cosmos، بلاک چین‌ها منزوی بودند و نمی‌توانستند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. قبلا ساختن این بلاک چین‌ها دشوار بود و آن‌ها تنها می‌توانستند تعداد کمی از تراکنش‌ها را در ثانیه مدیریت کنند.

این در حالی است که کازماس این مشکلات را با یک بینش فنی جدید حل می‌کند که البته برای درک آن باید شناخت عمیقی از مفاهیم بنیادین بلاک چین داشت.

 کازماس سه مشکل اساسی بلاک چین‌ها را حل می‌کند :

مقیاس‌پذیری:

مقیاس‌پذیری یکی از مشکلات اساسی بلاک چین‌هاست. پروتکل‌های اثبات کار، کُند و پرهزینه هستند. این پروتکل‌ها دارای مشکل جدی مقیاس‌پذیری هستند و به محیط زیست نیز آسیب می‌رسانند. کازماس با استفاده از پروتکل Tendermint BFT این مشکل را حل می‌کند. این پروتکل نوعی موتور اجماع است که الگوریتم گواه اثبات سهام کازماس را طراحی می‌کند.

کاربرد:

کاربرد یکی دیگراز مشکلات بلاک چین‌هاست. درک برنامه‌های بلاک چینی برای توسعه‌دهنده‌ها پیچیده و دشوار است که Cosmos SDK این مشکل را حل می‌کند. Cosmos SDK یک چارچوب مدولار برای ساختن بلاک چین‌های متعامل و دارای کاربرد خاص است. Cosmos SDK یک چارچوب تعمیم‌ یافته است که فرآیند ایجاد برنامه‌های بلاک چینی ایمن را در بالای Tendermint BFT تسهیل می‌کند. Cosmos SDK بر اساس دو اصل اساسی قابلیت مدولار و امنیت مبتنی بر قابلیت‌ها طراحی شده است.

مجموعه‌ای از ابزار‌های سودمند به همراه Cosmos SDK موجود هستند که از این ابزار‌ها می‌توان برای ساخت رابط‌های خط فرمان و مقاصد دیگراستفاده کرد. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که Cosmos SDK طوری طراحی شده که مدولار باشد و این باعث می‌شود که توسعه‌دهنده‌ها بتوانند در بالای Tendermint BFT برنامه بسازند. البته Cosmos SDK را می‌توان با هر موتور اجماع دیگری که ABCI را اعمال کرده، مورد استفاده قرار داد. انتظار می‌رود که به مرور زمان تعداد زیاد و متنوعی SDK با معماری‌های متفاوت و سازگار با موتور‌های اجماع مختلف ایجاد شوند. همه اینها درون یک اکوسیستم انجام خواهد گرفت و آن اکوسیستم شبکه کازماس است.

قابلیت همکاری و تعامل:

یکی دیگر از مشکلات بلاک چین‌ها قابلیت همکاری و تعامل است. اقتصاد‌های بلاک چینی منزوی هستند و نمی‌توانند دارایی‌ها را بین همدیگر انتقال دهند. کازماس با استفاده از پروتکل IBC این مشکل را حل می‌کند. این پروتکل را می‌توان یک پروتکل پیام‌رسان برای بلاک چین‌ها توصیف کرد. IBC باعث اتصال بلاک چین‌های سفارشیِ ایجادشده در شبکه کازماس می‌شود.

IBC از ویژگی پایان فوری Tendermint نهایت استفاده را می‌برد و به زنجیره‌های گوناگون اجازه انتقال ارزش و یا انتقال داده‌ها را به همدیگر می‌دهد. این بدین معناست که بلاک چین‌هایی که دارای برنامه‌ها و اعتبارسنج‌های مختلف هستند، با همدیگر قابلیت همکاری خواهند داشت. به عنوان مثال، به بلاک چین‌های عمومی و خصوصی اجازه داده می‌شود که به انتقال ارزش به یکدیگر بپردازند. در حال حاضر، هیچ چارچوب بلاک چینی دیگری نمی‌تواند این سطح از تعامل و همکاری را ایجاد کند.

راه‌اندازی شبکه کازماس (Cosmos) و صدور توکن Atom

اگرچه Atom توکن بومی شبکه کازماس است، اما این توکن تنها دارایی موجود در این شبکه نیست. این شبکه متشکل از چندین دارایی است و بلاک چین‌های دیگر نیز می‌توانند در این شبکه دارایی‌های بومی خود را داشته باشند. Atom به کاربران شبکه این امکان را می‌دهد که رای بدهند و کارمزد‌های تراکنش‌ها را پرداخت کنند. این کاربران با استفاده از Atom می‌توانند تراکنش‌ها را اعتبار‌سنجی کنند و یا برای اعتبار‌سنجی به کاربران دیگر وکالت دهند. توکن‌ Atom در میان اعتبارسنج‌ها و نماینده‌ها به عنوان پاداش توزیع می‌شود. سقفی برای عرضه کل توکن‌ Atom وجود ندارد.

عرضه اولیه Atom در سال ۲۰۱۷ و به مدت دو هفته انجام شد.یک سوم از کل توکن‌های Atom در میان Interchain Foundation، اهدا‌کنندگان ابتدایی، اهدا‌کنندگان قبل از ICO، اهدا‌کنندگان ICO و شرکت All in Bits توزیع شد. Interchain Foundation و شرکت All in Bits هر دو ده درصد از توکن‌ها را به محض استخراج جنسیس بلاک دریافت کردند. اهداکنندگان اولیه نیز پنج درصد، و اهداکنندگان قبل از ICO و اهداکنندگان جریان ICO نیز درمجموع صاحب ۷۵ درصد از توکن‌ها شدند.

طراحی و امنیت شبکه کازماس

 کازماس بر اهمیت تعامل تاکید دارد و برای بلاک چین‌ها این امکان را فراهم می‌کند که به تراکنش داده‌ها بین همدیگر بپردازند. همان‌طور که قبلا اشاره شد، سه لایه در طراحی سیستم کازماس ادغام شده است. اولین لایه Tendermint نام دارد که یک الگوریتم اجماع سازگار با هر زبان برنامه‌نویسی است.

Cosmos SDK لایه دوم است که ابزاری برای تسهیل ساخت برنامه‌هاست. لایه سوم نیز IBC نام دارد که یک پروتکل ارتباط بین بلاک چینی است و به‌عنوان ماخذ مبادله برای هر کدام از حوزه‌ها عمل می‌کند. SDK یک بسته توسعه نرم‌افزاری است که ساختار آن به واحد‌های استاندارد ثابت تقسیم شده‌اند.

Cosmos Hub اولین حوزه (zone) برای راه‌اندازی در اکوسیستم کازماس بود که میزبان توکن بومی Atom است. همان‌طور که قبلا گفته شد، Atom کاربرد‌های خاص خود را در این اکوسیستم دارد و بین اعتبارسنج‌ها و نماینده‌ها توزیع می‌شود. Cosmos Hub همچنین دارایی‌های دیجیتال دیگر را نیز ادغام و مناطق مختلف داخل شبکه را به همدیگر متصل می‌کند.

توکن‌ها را می‌توان بین این حوزه‌های مختلف انتقال داد و برای این کار نیازی به نقدینگی نیست زیرا همه انتقال‌های توکنی از طریق Cosmos Hub هدایت می‌شوند. Cosmos Hub مقدار توکن‌های نگهداری شده درهر حوزه را پیگیری کرده و مناطق سالم را از مناطق درحال شکست جدا و از آنها محافظت می‌کند.

سیاست پولی

همان‌طور که گفته شد، سقفی برای عرضه کل توکن‌های Atom وجود ندارد. پاداش‌های بلاک به خاطر استیکینگ Atom به اعتبارسنج‌ها و نماینده‌ها داده می‌شود. تعداد توکن‌های ایجاد شده توسط هر بلاک ثابت نیست و به نرخ استیکینگ در شبکه کازماس بستگی دارد. نرخ استیکینگ هدف برای همه توکن‌ها ۶۶ درصد است. تورم نیز در دامنه ۷ تا ۲۰ درصد نوسان خواهد داشت. اگر نرخ استیکینگ کمتر از هدف باشد، تورم به سمت ۲۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و توکن‌های بیشتری به عنوان پاداش توزیع خواهند شد. نرخ تورم هدف در ۷ درصد شروع می‌شود و به محاسبه مجدد هر بلاک می‌پردازد.

پردازش تراکنش

Cosmos Hub توسط الگوریتم اجماع Tendermint BFT طراحی شده است. این الگوریتم یک الگوریتم گواه اثبات سهام است. Tendermint اعتبارسنج‌ها را ملزم می‌کند که از امضا‌های رمزنگاری برای به انجام رساندن بلاک‌ها استفاده کنند. به این ترتیب، این افراد مالک اعتبارسنجی خود خواهند شد. کاربرانی که اعتبارسنجی انجام نمی‌دهند، توکن‌های استیکینگ‌ شده خود را به اعتبارسنج‌ها واگذار می‌کنند تا مقداری از پاداش‌های بلاک و کارمزد‌ها را متعلق به خود کنند.

Tendermint BFT راه ‌حلی است که لایه‌های شبکه و اجماع یک بلاک چین را به صورت یک موتور عمومی در ‌آورده و باعث می‌شود که توسعه ‌دهنده‌ها بتوانند بر توسعه برنامه مورد نظر خود متمرکز شوند. بنابراین می‌توان گفت که Tendermint صد‌ها ساعت کار توسعه را جلو می‌اندازد.

هر کسی می‌تواند در Cosmos Hub به استیکینگ توکن‌های خود بپردازد و این استیکینگ را به یک اعتبارسنج واگذار کند. اعتبارسنج‌ها لازم است که سخت‌افزار‌هایی داشته باشند که برای مدیریت و راه‌اندازی نرم‌افزار مخصوص کار مناسب باشند. بقیه بلاک چین‌های فردی خارج از Cosmos Hub ممکن است مدل‌های مدیریتی مخصوص خود را داشته باشند و به شیوه دیگری مدیریت شوند.

برای انتقال یک تراکنش از بلاک چینی به بلاک چین دیگر، مدرکی بر روی زنجیره دریافتی پست می‌شود. پروتکل IBC این را به عنوان IBCBlockCommitTX تعریف می‌کند.

این مدرک توسط همگان قابل مشاهده است و نشان می‌دهد که زنجیره در حال ارسال، بسته‌ای را برای مقصد ادعا‌شده ارسال کرده است. به کمک IBCPacketTx بلاک چین مورد نظر به همه ثابت می‌کند که این بسته به مقصد ارسال شده است. این گونه تراکنش‌های بین منطقه‌ای از طریق Cosmos Hub انجام می‌شود و باید بر روی هر دو زنجیره اعتبارسنجی شود.

سایت پروژه کازماس (Cosmos) :

www.cosmos.network

کازماس (Cosmos) | توکن اتم | توکن atom | چارت پلاس
کازماس (Cosmos)

Views: 3

همچنین ببینید

معاملات اسپات

معاملات اسپات (Spot trading) ارز دیجیتال چیست؟

برای خرید ، فروش یا معاملات رمزارزها، روش‌های معاملاتی مختلفی وجود دارد ، یکی از ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *